TFCC YARALANMALARI (Triangular fibrokartilaj kompleks)

Genellikle açık el üzerine düşme nedeni ile TFCC yaralanması oluşur. Çogu zaman el bileği kırıkları ile birliktede görülebilmektedir. El bileği kırıkları sonrası el bileği ağrılarının devamında mutlaka TFCC yırtığı olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Triangular fibrokartilaj kompleks (TFCC) distal radioulnar eklem stabilizasyonunda ve el bileği yük aktarımında önemli rol oynar.

  

TFKK hasarlanması el bileği ulnar taraf (5. Parmak tarafı ) ağrıları ve distal radioulnar eklem (DRUE) instabilitesinin başlıca nedenlerindendir. Ağrı genellikle yukarda gösterilen noktada olur ve el bileğinin dönme hareketleri sırasında ve ağrılı bölgeye doğru el bileğinin zorlu hareketlerinde ağrı artışı olur.

Eklem içi menisküs (Artikuler disk) kanlanması yuzeyel kısımdan giren damarlar sayesinde sağlanır. Yüzeyel kısım eklem içi menisküs yırtıkları iyileşmesi sağlanabilmekte fakat eklem içi menisküs orta kısımının kanlanması zayıf olduğundan iyileşmeside mümkün olmamaktadır. Etraf yırtıkların tamiri orta kısım yırtıkların ise temizlenmesi tedaviyi sağlar.

Kemikte geçirilmiş kırık,önkol kemikleri uzunluk farkları olup olmadığı ve diğer kemik patolojilerinin tespiti için normal film icelemesi gereklidir. Daha sonra MRI denen bilgisayarlı film incelemesi ile yırtık tespiti yapılır.

Geçmiş yıllarda TFKK yırtıkları açık teknikler ile tedavi edilirken günümüzde artroskopik teknikler ile de bu yırtıkların etkin bir şekilde tedavisi yapılabilmektedir. Artroskopik tamirin açık tekniklere olan üstünlükleri daha iyi bir görüntü elde edilmesi, daha az diseksiyon ile daha az yumuşak dokuya hasar verilmesi ve cerrahi sonrası eklem hareket kısıtlılığının daha az meydana gelmesidir

10

Triangular fibrokartilaj kompleks yırtıkları, hastaların günlük çalışma ve yaşam fonksiyonlarını kısıtlayan bir patolojidir. Çoğunlukla akut travma sonrası gözden kaçabilen bu durumun tanısının konulması ve artroskopik olarak onarılması ile tatminkar sonuçlar alınarak hastaların eski işlerine eksiksiz olarak dönmeleri mümkündür. TFKK periferik yırtıklarının artroskopik tamiri, açık cerrahiye göre komplikasyon riski daha az olan, erken ameliyat sonrası dönemi daha konforlu bir girişimdir.

TFCC Ve El Bileği Bağ Yaralanması Olan Hastanın Ameliyat Sonrası Görüşleri

TFCC Ve El Bileği Bağ Yaralanması Olan Hastanın Ameliyat Sonrası Görüşleri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

El,El bileği, el bileği kırıkları,scafoid kırığı, kienböck hastalığı, geçmeyen el bileği ağrıları, el bileği kırıkları, Artroskopi, önkol kırıkları, çocuk kırıkları , yaşlılarda kırık tedavisi , Diz ağrısı ,diz artoskopisi, menüsküs, diz protezi, protez ,kalça protezi, omuz çıkığı, Omuz ağrısı, Omuz artroskopisi, Ayak bileği kırıkları, ayak bileği artroskopisi, halluks valgus, dirsek ağrısı, dirsek kırıkları,omuz kırıkları, sinir yaralanması, kalça kırığı , bacak kırığı, romatizma, kireçlenme, boyunda eğrilik, boyun ağrısı, ortopedik ayakkabı, ortopedik ortez protez, ortopedi,ortopedi travmatoloji, ortopedi doktoru, ortopedi nedir, kırık çeşitleri, kırık çıkıkta ilk yardım, kemik erimesi, kemik ağrısı,çıkık , burkulma , incinme , kemik hastalıkları, ganglion, karpal tünel, sinir sıkışması, tetik parmak, hareket kısıtlılığı, bel ağrısı, boyun ağrısı,