RÖNTGEN İNCELEMESİ

Röntgen, cihazdan vücuda gönderilen X ışınlarının cihazın kasetinde görüntüye dönüştürülmesi ile oluşur. Düşük dozlarda da olsa radyasyon yayan bir yöntem olup hamile ve emziren kadınlara uygulanması sakıncalı olabilir. Röntgen incelemesi, bir ortopedi muayenesinde olmazsa olmazdır. Kemik doku hakkında bilgi veren doğrudan sonuç alınabilen en kolay ve hızlı ulaşılabilir tetkiktir. Fakat yumuşak doku hakkında pek bilgi vermez. Yumuşak doku değerlendirilmesi MR ve ultrason daha değerlidir.
 
En az iki planda grafi ile ekstremite değerlendirilir. Grafinin usulüne uygun çekilmiş olması gerekmektedir. Pozisyonu uygun olmayan grafiler yanlış tanılara neden olabilir.
 
Çoğu kırığın tanısını koymada, kırık iyileşmesinin takibinde ve ameliyat sırasında redüksiyonun kontrolünde etkilidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

El,El bileği, el bileği kırıkları,scafoid kırığı, kienböck hastalığı, geçmeyen el bileği ağrıları, el bileği kırıkları, Artroskopi, önkol kırıkları, çocuk kırıkları , yaşlılarda kırık tedavisi , Diz ağrısı ,diz artoskopisi, menüsküs, diz protezi, protez ,kalça protezi, omuz çıkığı, Omuz ağrısı, Omuz artroskopisi, Ayak bileği kırıkları, ayak bileği artroskopisi, halluks valgus, dirsek ağrısı, dirsek kırıkları,omuz kırıkları, sinir yaralanması, kalça kırığı , bacak kırığı, romatizma, kireçlenme, boyunda eğrilik, boyun ağrısı, ortopedik ayakkabı, ortopedik ortez protez, ortopedi,ortopedi travmatoloji, ortopedi doktoru, ortopedi nedir, kırık çeşitleri, kırık çıkıkta ilk yardım, kemik erimesi, kemik ağrısı,çıkık , burkulma , incinme , kemik hastalıkları, ganglion, karpal tünel, sinir sıkışması, tetik parmak, hareket kısıtlılığı, bel ağrısı, boyun ağrısı,